New Aliens na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

CZ: Naši nonmodels se už po několikáté objevili na mole největší módní události v České republice. Je to náročný několika denní maraton fittingů, zkoušek, choreografie, dlouhé přípravy vlasů a líčení. Můžeme s klidným srdcem říct, že to zvládli perfektně!

/

EN: Our models have already appeared several times in the biggest fashion event in the Czech Republic – Prague fashion week. It is very challenging several day marathon of fittings, exams, choreography, hair preparation and makeup. We can say with a calm heart that they did it perfectly!

FEEDBACKS

Zdenka Rezková, backstage manager – CZ: ,,Modelky a modelové z agentury New Aliens mě velice překvapili svou profesionalitu, přístupem na zkouškám choreografie a výbornou disciplínou. Děkuji za celý backstage MBPFW.” / EN: ,,Models from New Aliens surprised me very much with their professionalism, choreography exams and great discipline. Thanks for the MBPFW backstage.”

Jan Černý, fashion designer – CZ: ,,New Aliens Agency má ve svém portfoliu, za mě, jedny z nejvýraznějších charakterů nejen v Česku ale v celé Evropě. Výběr je zcela srovnatelný s agenturami v Londýně nebo Paříži, navíc i o to vzácnější, jelikož je to jediná agentura nabízející non-models u nás. Všichni kluci, se kterými jsem zatím pracoval, byli profíci a vážím si toho, že je můžu mít ve svých shows.” / EN: “New Aliens Agency have in portfolio one of the most outstanding characters, not only in the Czech Republic but throughout Europe. The selection is comparable to London or Paris agencies, and even more rare, as it is the only agency offering non-models in our country. All the guys I’ve worked with have been professional and I appreciate having them on my shows. ”

MBPFW on Facebook